زمان مطالعه: 6 دقیقه

بات‌ نت Botnet چیست؟

در مورد بات نت ها بیشتر بدانیم

بات‌ نت Botnet چیست؟

بات‌ نت Botnet چیست؟

Botnet یا به فارسی بات‌ نت‌ ها معمولاً کنترل یک سری کامپیوتر را در سراسر دنیا در دست می‌گیرند و روی این دستگاه‌ ها بدافزار، جاسوس افزار، اسپم و غیره نصب می‌کنند. اما بات‌ نت‌ ها چگونه کار می‌کنند؟ چه کسی آن‌ها را کنترل می‌کند و چطور می‌ توانیم جلوی آن را بگیریم؟

بات‌ نت چیست؟

بات‌ نت یک سری دستگاه‌ های متصل به اینترنت است که ممکن است شامل کامپیوتر، سرور، موبایل و اینترنت اشیا باشد که به نوعی بدافزار آلوده شده و توسط آن کنترل می‌شود. کاربران معمولاً نمی‌دانند که سیستمشان به بات‌ نت آلوده است.

دستگاه‌ هایی که بعضی از بدافزارها روی آن‌ها نصب است توسط مجرمان سایبری کنترل می‌شوند. این بدافزار فعالیت‌ های مخرب بات‌ نت را مخفی کرده تا کاربر متوجه آن‌ها نشود. برای مثال شما ممکن است بدون این که بدانید برای هزاران نفر با تبلت خود اسپم بفرستید.

معمولاً به دستگاه‌ های آلوده به بات‌ نت «زامبی» گفته می‌شود.

بات‌نت چه کار می‌کند؟

با توجه به کسی که آن را اجرا می‌کند یک بات‌ نت می‌تواند عملکرد های مختلفی داشته باشد.

1- اسپم: ارسال تعداد بسیار زیادی اسپم به سراسر دنیا. برای مثال میزان ارسال اسپم از طریق ایمیل در سال گذشته 56.69 درصد بوده است. وقتی که شرکت امنیتی FireEye بات‌نت Srizbi را از کار انداخت میزان تعداد اسپم‌ ها در سراسر دنیا تا حدود پنجاه درصد کاهش یافت.

2- بدافزار: ارسال بدافزار و جاسوس افزار به دستگاه‌های ضعیف.

3- داده: ضبط رمزها و دیگر اطلاعات شخصی.

4- کلیک تقلبی: یک دستگاه آلوده به وب‌سایت‌ ها سر می‌زند تا ترافیک وب را به صورت تقلبی بالا ببرد.

5- بیت کوین: کسانی که بات‌ نت را کنترل می‌کنند از دستگاه‌ های آلوده برای دزدی بیت کوین و دیگر اعتبارات اینترنتی استفاده می‌کنند.

6- DDoS: کسانی که بات‌ نت را کنترل می‌کنند کنترل دستگاه آلوده را به دست گرفته و آن‌ها را هنگام حمله‌ی محروم سازی از سرویس آفلاین می‌کنند.

اپراتور های بات‌ نت معمولاً از این روش‌ها برای کارهای مخرب سوء استفاده می‌کنند.

بات‌ نت Botnet چیست؟

بات‌نت چه شکلی است؟

ما می‌ دانیم که بات‌ نت شبکه‌ ای از کامپیوتر های آلوده است. با این حال اجزای مرکزی و معماری بات‌ نت بسیار جالب هستند.

معماری: 

 • مدل کلاینت سرور: یک بات‌ نت کلاینت سرور معمولاً از یک کلاینت چت ( قبلاً از IRC استفاده می‌شد اما بات‌ نت‌ های مدرن از تلگرام و دیگر سرویس‌های پیام رسان کدگذاری شده استفاده می‌کنند.) دامنه و یا وب‌ سایت برای برقراری ارتباط با شبکه استفاده می‌ کنند. اپراتور پیامی را به سرور می‌فرستد که فرمان را اجرا می‎کند. درحالی که ساختار بات‌ نت‌ ها بسیار با هم متفاوت است اما با تلاش می‌تواند بات‌ نت کلاینت سرور را از کار انداخت.
 • نظیر به نظری: یک بات‌ نت نظیر به نظیر (P2P) سعی می‌ کند با ساخت شبکه‌ غیرمتمرکز برنامه‌های امنیتی و تحقیقی که سرورهای C2 خاص را شناسایی می‌کنند از کار بیاندازند. یک شبکه‌ی نظیر به نظیر از مدل کلاینت سرور پیشرفته‌ تر است. به جای یک شبکه از دستگاه‌ های آلوده‌ی متصل که از طریق آدرس IP با هم ارتباط برقرار می‌کنند، اپراتورها ترجیح می‌ دهند دستگاه‌های زامبی که به گره متصل هستند را استفاده کنند. در نتیجه دستگاه‌های متصل زیاد و گره‌های متفاوتی وجود دارد و شبکه قابل ردیابی نیست.

فرمان و کنترل

پروتکل‌ های فرمان و کنترل (C&C یا C2) در ماسک‌های مختلف ظاهر می‌شوند:

 • Telnet: بات‌ نت Telnet نسبتاً ساده است و از اسکریپت برای اسکن IP جهت ورود به سرور telnet و SSH برای اضافه کردن دستگاه‌های ضعیف استفاده می‌کنند.
 • IRC: شبکه‌های IRC یک روش ارتباطی با پهنای باند بسیار کم را برای پروتکل C2 ارائه می‌دهند. قابلیت تغییر سریع کانال‌ها امنیت بیشتری را برای اپراتورهای بات‌نت فراهم می‌کند اما باعث می‌شود که کلاینت‌های آلوده اگر اطلاعات کانال آپدیت شده را دریافت نکنند به راحتی از بات‌ نت جدا شوند. ردیابی ترافیک IRC بسیار ساده است در نتیجه بسیاری از هکر ها از این روش استفاده نمی‌کنند.
 • دامنه‌ها: بعضی از بات‌ نت‌ های بزرگ از دامنه به جای کلاینت پیام رسان استفاده می‌کنند. دستگاه‌های آلوده به یک سری دامنه خاص که لیستی از فرمان‌های کنترل را اجرا می‌کنند دسترسی دارند. نقطه ضعف این روش نیاز بسیار بالا به پهنای باند برای بات‌ نت‌های بزرگ است که باعث می‌شود خیلی زود شناسایی شوند.
 • P2P: یک پروتکل P2P معمولاٌ با استفاده از کدگذاری نامتقارن امضای دیجیتالی را پیاده سازی می‌کنند. در نتیجه درحالی که اوپراتور کلید را در دست دارد فرد دیگری تقریباً نمی‌تواند فرمان‌های دیگر را روی بات‌نت اجرا کند. در نتیجه به دلیل نبود یک سرور C2 خاص از بین بردن بات‌نت P2P کاری بسیار دشوار است.
 • سایرین: در یک سال گذشته ما شاهد بوده‎ایم که اپراتورهای بات‌ نت از کانال‌های فرمان و کنترل بسیار جالبی استفاده کرده‌اند. برای مثال کانال‌های شبکه‌های اجتماعی مثل بات‌ نت Android Twitoor  که از طریق توییتر کنترل می‌شد. اینستاگرام نیز خیلی امن نیست. برای مثال در سال 2017 یک گروه جاسوسی سایبری روسی از نظرات زیر عکس‎‌ های اینستاگرام بریتنی اسپیرز برای ذخیره سازی موقعیت سرور یک توزیع بدافزار C2 استفاده می‌کردند.

زامبی‌ها

در سر آخر رشته‌ی یک بات‌نت دستگاه آلوده قرار دارد.

اپراتور های بات‌ نت دستگاه‌ های ضعیف را آلوده می‌کنند تا شبکه‌ی آن‌ها بزرگ‌ تر شود. جالب اینجاست که بعضی از اپراتورهای بات‌ نت با هم رابطه‌ خوبی ندارند و از دستگاه‌ های آلوده علیه هم استفاده می‌کنند.

در بیشتر مواقع صاحبان دستگاه‌ های زامبی از وجود بات‌ نت خبر ندارند. گاهی اوقات بدافزار بات‌ نت دیگر بدافزارها را نیز کنترل می‌ کند.

انواع دستگاه‌ها

دستگاه‌ های متصل به اینترنت روز به روز بیشتر می‌ شوند و بات‌ نت‌ ها فقط دستگاه‌ های ویندوز و مک را مورد هدف قرار نمی‌ دهند. دستگاه‎ های اینترنت اشیا نیز در امان نیستند. گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها نیز امن نیستند. در چند سال گذشته دستگاه‌ های اندروید بارها درگیر بات‌ نت شده‎اند. اندروید هدف بسیار ساده‌ ایست چرا که متن باز است، نسخه‎های سیستم عامل مختلفی دارد و بسیار ضعیف است. البته دستگاه‌های اپل نیز تا به حال چندین بار به بات‌ نت آلوده شده‌اند. یکی دیگر از هدف‌های بات‌ نت‌ ها روتر های ضعیف است. روترهایی که سخت افزار قدیمی و نا امن دارند به راحتی مورد حمله قرار می‌گیرند.

از بین بردن بات‌ نت

از بین بردن بات‌ نت کار راحتی نیست. گاهی اوقات معماری بات‌ نت به صورتی است که اپراتور می‌ تواند به سادگی آن را دوباره بسازد. گاهی اوقات بات‌ نت زیادی بزرگ است. در بیشتر مواقع از بین بردن بات‌ نت نیازمند همکاری بین محققین امنیتی، شرکت‌های دولتی و دیگر هکر هاست که گاهی اوقات نیاز به تکنیک‌ های در پشتی دارند.

GameOver Zeus

یکی از بزرگ‌ ترین نمونه‌ های از بین بردن بات‌ نت GameOver Zeus بود. GOZ یکی از بزرگ‌ترین بات‌ نت‌ها در چند سال گذشته بود که نزدیک به یک میلیون دستگاه را آلوده کرده بود. هدف اصلی این بات‌ نت دزدی، ارسال ایمیل اسپم بود که از یک دامنه‌ نظیر به نظیر که الگوریتم تولید می‌کرد ساخته شده بود و به نظر نمی‌ رسید که روشی برای از بین بردن آن وجود داشته باشد.

الگوریتم تولید دامنه به بات ‎‌نت کمک می‌کند تا لیست طولانی از دامنه‌ها برای استفاده به عنوان نقاط قرار برای بدافزار بات‌ نت بسازد. نقاط ملاقات زیاد جلوگیری از گشترش را تقریباً ناممکن می‌کند و تنها اوپراتورها لیست دامنه‌ها را می‌دانند.

در سال 2014 گروهی از محققان امنیتی که در حال همکاری با اف بی آی و دیگر سازمان‌های بین‌ المللی بودند توانستند  GameOver Zeus را از بین ببند. البته این کار به هیچ وجه ساده نبود. پس از مشاهده‌ ثبت دامنه‌ها این گروه در شش ماه 150000 دامنه را ثبت کردند. این کار باعث شد تا دیگر هیچ دامنه‌ای ثبت نشود.

سپس بسیاری از ISPها کنترل عمل گره‌های پروکسی GOZ را که توسط اپراتور های بات‌ نت برای ارتباط بین سرور های فرمان و کنترل استفاده می‌شد واگذار کردند.

صاحب بات، اوگنی بوگوچو پس از یک ساعت متوجه از بین رفتن بات‌ نت خود شد و حدود چهار تا پنج ساعت تلاش کرد تا آن را بازگرداند.

سپس محققین ابزار کدگذاری رایگان را برای قربانی‌ ها فرستادند.

بات‌ نت Botnet چیست؟

بات‌ نت اینترنت اشیا متفاوت است

در سال 2016 بزرگ‌ ترین و بدترین بات‌ نت  شناسایی شده Mirai بود. پیش از از بین بردن آن، بات‌ نت مبتنی بر اینترنت اشیا با حملات DDoS کامپیوتر های زیادی را مورد هدف قرار داد. در شکل زیر تعداد کشور هایی که مورد هدف Mirai قرار گرفتند را می‌بینید.

درحالی که Mirai بزرگ‌ترین بات‌نت دنیا نبود اما بزرگ‌ترین حملات را انجام می‌داد. این بات‌نت از 62 رمز پیش فرض دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کرد.

مارکوس هاچینز، محقق امنیتی می‌گوید که بیشتر دستگاه‌ های اینترنت اشیا معمولاً در یک جا به صورت آنلاین قرار دارند و همیشه منابع شبکه برای اشتراک دارند. با افزایش دستگاه‌ های اینترنت اشیا با امنیت پایین تعداد دستگاه‌ های آلوده بیشتر هم می‌شود.

امنیت خود را حفظ کنید

ما چیزهای بسیار زیادی در مورد بات‌ نت‌ها آموختیم. اما چگونه از دستگاه خود مراقبت کنیم؟ اول از همه این که سیستم خود را به روز کنید. آپدیت‌های معمولی نقاط ضعف سیستم عامل شما را پر می‌کنند.

دوم این که یک نرم افزار آنتی ویروس و ضد بدافزار دانلود و نصب کنید. گزینه‌های خوب بسیار زیادی برای شما موجود  است.

سوم این که هنگام مرور وب مواظب باشید. برای مثال می‌توانید از افزونه‌ی uBlock Origin استفاده کنید.

منبع : makeuseof

مشخصات

 • منبع:

دانـــــلود

 • بازدیدها : 317

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
تبلیغات